• ÇAĞRI MERKEZİ
  • ι
  • 0850 532 1 522
Ucuza uçak bileti al!
800'ün üzerinde hava yolu firmasını kıyaslayın...

Erbil

ERBİL’E UÇAK BİLETİ 39$’dan BAŞLAYAN FİYATLARLA!

Son zamanlarda büyük bir kalkınma hamlesi gösteren ve Irak’ın bölgesel Kürt yönetimi altında olan Erbil her geçen gün gelişmesine hızla devam etmektedir.

Petrolün merkezleri içinde yer alan Erbil, bu ayrıcalığı ile şehrinde büyük kazanç elde etmektedir. Durum böyle iken, kalkınması ve gelişmesi muhtemel olmuştur. Erbil şu sıralarda güne değil de yarına yatırım yapıyor, yarına dair yüksek ve ihtişamlı binalar inşa ederek o binaları boş tutmaktadır. Bu bölge de sanayi ve bilimsel anlamda da yatırımlar yapılmaktadır. Ama turizm olarak şu an için fazla bir gelişim gösterememiştir. Daha çok buraya yapılan ziyaret yatırım ve iş odaklı olmaktadır.

Erbil daha çok antik çağdan bu yana medeniyetlere beşiklik etmiş bir ülke olarak öne çıkmaktadır. Mesela, Pers, Roma ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapmıştır. Savaş sonrasında kontrolden çıkan bölge Irak yönetimi altında 100 yıla yakın süre devam etmiş olsa da şimdilerde politik anlamda geleceği netleşmemiş bir coğrafya konumunda. Irak ve Türkiye arasında bir vize mutabakatı söz konusu bu da Türk vatandaşlarının Erbil uçak bileti ile şehre girebilmesinin önünü açıyor. 

Her ne kadar yatırım ve iş olarak görülmekte olunsa da Erbil, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir listeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat öyle ki güvenlik zafiyeti mevcuttur bu bölge de. Ve bu durum da turistlerin oraya gitmesinin önünü kesmektedir.

Şimdi gelelim Erbil’de gezilecek yerlere. Bu bölgede Osmanlı İmparatorluğu eserleri ile ortaçağa büyük bir yolculuk yapmanız mümkün olacaktır.

Öncelikli olarak, Erbil Kalesi,

Erbil kalesi, başlı başına ilk görülmesi gereken noktalardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar kale, Unesco dünya mirası listesine alınmış olsa da tam anlamıyla güvenlik konusunda zafiyet gösterdiğinden bu kaleyi ziyaret etmek mümkün olabilmektedir. Bir diğer taraftan da, herhangi bir üzerinde değişiklik yapılmadığı için bu kalede bizzat tarihin izlerini takip edip de, tarihi yaşayabilirsiniz.

Bu kalenin içerisinde geçmişten bugüne gelmiş birçok tarihi miras bulunmaktadır ki bir diğer şekliyle kale müze olarak da kullanılmaktadır.

Peki bu tarihi izler neler diyecek olursanız, tarihi zırhlar, mızraklar, kılıçlar  ve birçok savaş eşyaları diyebiliriz. Her ne kadar turistlerin beğenisine sunulmuş olsa da şu günümüz koşullarında turistlerin akın etmesi mümkün görülmemektedir ki, zaten yarına dair yatırım yapıldığı için, ileri ki zamanlar da orası da büyük bir değişime uğrayıp, hem turizm patlaması yaşayacak, hem de turistlerin uğrak bir şehri olacaktır.

Bu bölgede özellikle Türkçe rehberleri yoğun görebilirsiniz.

 

Bir diğer gezilecek yer ise Kültür Müzesi’dir. Kültür Müzesi’nde arkeolojik kazılarla arkeolojik kazılarla gerek günümüze devreden eserlerin korunması ile hazırlanan mutfak araç gereçlerinin de sergilendiği bir alan bulunuyor. Bu alanda Mezopotamya halkının tarihsel gelişimi içinde toprak çömlekleri ve metal eşyaları işleme aşamalarına canlı canlı olarak tanıklık edebiliyorsunuz. Tunç devrinden bu yana işlenen metal bölgeyi dünyanın en eski yerleşim yeri olma unvanını da kazandırmış.

 

Erbil kalesi içinde yer alan kültür müzesi sayesinde yöre halkının kadınlar ve erkeklerin kıyafetlerinin geçen bin yıllık periyodlarda ne denli değişiklikler gösterdiği de gözler önüne seriliyor. Müze içerisinde kadın ve erkek maketleri özel kıyafetlerle giydirilerek turistlerin fotoğraf çekilebilecekleri bir alanda oluşturulmuş.

 

 

Erbil güvenli bölgeleri içinde yer alan ve Saddam Hüseyin döneminden sonra hizmet vermeye başlayan Türk inşaat şirketlerinin yaptığı ve içinde birçok Türk markasının da hizmet verdiği şehrin en büyük alışveriş merkezi Family Mall güvenle alışveriş ve çocuklar için eğlence alanlarını içinde bulunduran en önemli merkez. Bu merkez içerisinde hizmet veren Türk markaları ve elektronik eşya satan mağazalar en çok rağbet gören noktalar zira tekstil ürünler bölgede büyük önem taşıyor. İnsanlar adeta şıklık yarışında ve bölge halkı kıyafetlerine oldukça dikkat göstermektedir.

Teknoloji bakımından geri kalmış bu bölge de elektronik eşyalar halk huzurunda büyük bir ilgi görmektedir. Bu bölgede özellikle bölge ziyaretçileri için alışveriş büyük bir nimet olarak görülmektedir. Çünkü, alışveriş merkezi içinde birçok şey yer almaktadır. Ayrıca, 8 salonu  ve Türkçe, Arapça, İngilizce ve Kürtçe olarak da sinema yayını yapılmaktadır.

Bölgede ayrıca yemek kültürü geçmişten gelmektedir. Bu bölgede daha çok Mezopotamya yemekleri ve lezzetlerine ağırlık verilmektedir. Erbil ayrıca alkol ve alkollü ürünlerin satışının yoğun yapıldığı bir bölge olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Çocuklar için oyun salonları ve playstation oyunları bulunmaktadır.

Özetle Erbil, bugüne ait geçmişin izlerini yansıtırken, yarına dair büyük yatırımların merkezi olmuştur.

Günü değil, yarını düşünen yatırımcılar huzurunda, Erbil diyebiliriz ki, kapitalist bir sistemin acı gerçeğinden payını almış, tarihin izlerini ustaca korumuş ama tarihi yansıtmayan ellerin harmanı olmuştur…


Bize Katılın :
facebook uçak bileti
twitter uçak bileti
google uçak bileti
pinterest uçak bileti
android uçak bileti uygulaması
apple uçak bileti uygulaması
Uçak Bileti Apps:

İptal - İade ve Değişiklik işleleriniz için 0850 532 15 22 nolu telefon üzerinden Haftaiçi 09:00 - 18:00 arası ve Cumartesi 09:00 - 14:00 arası diğer gün ve mesai dışında saat 23:00 'e kadar 0533 370 80 78 nolu nöbetçi telefonunu arayabilirsiniz. Uygun.com üzerinden yapılan tüm işlemler Tursab üyesi A Grubu ( Üye No: 9681 ) Seyahat acentası olan " ADMİN TOUR" tarafından yapılmaktadır.

© 2016 - Her hakkı saklıdır. Uygun.Com