• ÇAĞRI MERKEZİ
  • ι
  • 0850 532 1 522
Ucuza uçak bileti al!
800'ün üzerinde hava yolu firmasını kıyaslayın...

Erzurum

ERZURUM HAKKINDA

Doğu Anadolu'nun en büyük kenti olan Erzurum, tarih boyunca Urartu, Pers, Roma , Arap, Selcuklu , Bizans ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, milli mücadele, milli birlik ve bağımsızlık hareketlerini başlatan Kongre 23 Temmuz 1919'da Erzurum'da toplanmıştır. Erzurum Türkiye'nin en yüksek ve en soğuk illerinden biridir. Sert kara iklimi hüküm sürer. Kışlar çok soğuk ve karlı, yazlar çok sıcak ve kurak geçer. Erzurum denilince akla yöre erkekleri için kullanılan Dadaş deyimi ve bir halk oyunu olan Erzurum Barı gelmektedir. 

 

GEZİLECEK YERLER

Erzurum kış turizminin en yoğun yaşandığı şehirlerden biridir. Kasım-Nisan döneminin karla geçmesi bir kayak merkezi olan Palandöken Dağı'nı cazip kılmaktadır. Erzurum'un simgesi olan Selçuklu eseri Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Yakutiye Medresesi, Ulu Camii, Erzurum Kalesi, Atatürk Evi, Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi, AziziyeTabyaları şehir merkezinde bulunan tarihi eserlerdir. Sakin Şehir ( cittaslow) seçilen Uzundere ve bu ilçede bulunan Öşvank Kilisesi, dünyanın en büyük şelalerinden biri olan Tortum Şelalesi, kırmızı rengi ve ilginç yeryüzü şekilleriyle dikkat çeken Narman Peribacaları, Oltu Kalesi ve Rus Kilisesi ise Erzurum ilçelerinde görülmesi gereken önemli yerlerdir. 

 

NE YENİR

Erzurum denilince akla ilk gelen yemek Çağ Kebabıdır. Şehirdeki birçok mekanda yenilebilen bu lezzetli kebap, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanıyor. Erzurum'un bir diğer ünlü yiyeceği ise şerbeyli bir tür tatlı olan Kadayıf Dolması'dır. Bu tatlıyı da şehirdeki birçok restoranda bulmak mümkündür. 

 

NE ALINIR

Erzurum oltu taşı işçiliği ile çok meşhurdur. Oltu taşından yapılan tespihler, ağızlıklar, gerdanlıklar, broşlar, küpeler ve saç tokaları yörenin en önemli hediyelik eşyalarından olup, Rüstempaşa Kervansarayı (Taşhan)'da satışa sunulmaktadır.

 

KONAKLAMA

Erzurum şehir içinde konaklama için birçok seçenek bulunduğu gibi özellikle kış aylarında Palandöken Kayak Merkezi'ndeki otellerde büyük yoğunluk yaşanmaktadır. 


HAVALİMANI ULAŞIM

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından havalimanı ve şehir merkezi arasında otobüs hizmeti verilmektedir. Sefer saat ve hat bilgilerine belediyenin internet sitesinden ulaşılabilir. Bunun dışında taksi ve araç kiralama seçenekleri de bulunmaktadir.

 

Bize Katılın :
facebook uçak bileti
twitter uçak bileti
google uçak bileti
pinterest uçak bileti
android uçak bileti uygulaması
apple uçak bileti uygulaması
Uçak Bileti Apps:

İptal - İade ve Değişiklik işleleriniz için 0850 532 15 22 nolu telefon üzerinden Haftaiçi 09:00 - 18:00 arası ve Cumartesi 09:00 - 14:00 arası diğer gün ve mesai dışında saat 23:00 'e kadar 0533 370 80 78 nolu nöbetçi telefonunu arayabilirsiniz. Uygun.com üzerinden yapılan tüm işlemler Tursab üyesi A Grubu ( Üye No: 9681 ) Seyahat acentası olan " ADMİN TOUR" tarafından yapılmaktadır.

© 2016 - Her hakkı saklıdır. Uygun.Com