• ÇAĞRI MERKEZİ
  • ι
  • 0850 532 1 522
Ucuza uçak bileti al!
800'ün üzerinde hava yolu firmasını kıyaslayın...

Mardin

TARİH ŞEHRİ MARDİN

 

Mardin’in dinler, ülkeler ve tarih açısından farklı farklı geçmişi vardır da, bizler sizler için en doğruya yakın bilinen tarihini anlatacağız.

Taşıyla, toprağıyla, havasıyla, suyuyla bir zenginlik abidesi olan Mardin’in tarihini okuduğunuzda eminim sizler de bizler kadar derin bir hayranlık duyacaksınız.

 

Öncelikle Mardin’in tarihi 300 yıl öncesine dayanmaktadır. O vakitler de Mardin Anadolu’da ilk siyasi birliği kuran Hitit İmparatorluğunun sınırları dışında kalmıştır. O vakitlerde bu bölge, Hurri Mitanni Krallığının elindeydi. Yıllarca Babil ve Asur hakimiyeti altında kalmış olan Mardin ilimizi Medler ele geçirmiştir.

M.Ö. 4. Asırda Makedonya Kralı İskender, Anadolu ve İran’ı işgal ederek İmparatorluğuna ilhak etti. İskenderin ölümü üzerine de tahmin ettiğiniz gibi imparatorluk parçalanmıştır.

Anadolu’nun belki de en büyük talihsizliğiydi Selevkos Devleti’nin payına düşmek ki, Mardin’de öyle oldu. Ele geçiren geçirene misali onlarda da uzun süre kalmadı elbet. Pers ve sonra Sasani hanedanları, bu bölgeyi ele geçirmiştir.

 

Gelelim M. S. 1. Asıra ki, o asırdan itibaren de roma İmparatorluğu, Toros ve Fırat ötesi Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu için İran ile mücadele etmiştir. Bu 2 ülke arasında bu bölle el değiştirirken Roma tam bir hâkimiyet kuramamıştı. M. S 395 yılında da Roma İmparatorluğu bölününce de Anadolu gibi bu bölge de, Doğa Roma’nın payına düşmüştür.

Hz. Ömer’in halifelik dönemi olan 640 tarihinde ise İyaz İbni Ganm kumandasında ki İslam ordusu, Mardin’i fethederek, İslam devletine katmıştır. Sonra ki asırları biliyorsunuz zaten. Hamdanilerle Mervaniler, Bağdat’ta ki Abbasi Halifeliğine tabi olmak şartıyla bu bölgeyi elinde tutmuştur ki 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Mardin toprakları Selçuklu Türkleri’nin eline geçmiştir.

Yıllar yılları böyle kovaladı derken medeniyetler kendi olan Mardin’ hep sürekli birilerinin egemenliği altında gidip geldi de, en bizlere sığındı.

Belki de, tüm dünya bu sebepledir ki bir özlem duymaktadır bu şehrimize de, çoğu zaman onun üzerinden siyasi oyunlar bile kuruldu da, Mardin ne duruşundan ne de varlığından hiçbir şey kaybetmedi.

Her yıl nice turistler, nice nice insanlar kabul etti. Kültürüyle, değeriyle, toprağıyla, havasıyla, suyuyla, konumuyla bir medeniyet şehri olan bu güzel şehir nice kültürlere, nice değerlere sultanlık yaptı ve yapmakta da…

Gümüşü işlenir tane tane. Taşı hayat verir tüm yapılara. Toprağı huzurdur, berekettir. İnsanı değerdir… Bir bir başkadır bizim güzel Mardin’imiz de, her yıl nice turistleri bağrına basar. Sanki önceki asırların özlemini giderir gibi.

Toprağında aslında bir Türkiye değil, bir dünya vardır. Dedik ya, nice kültürler, nice değerler, nice farklı insanlar konumlanmış bu topraklarda da onun varlığında yalnızca insan vardır.

Her ne olursan ol, gel diyen bir Mevlana sözünü örnek alarak, her ne olursan ol, insan ol ama gel diyen bir Mardin bulacaksınız uzaklarda.

Onu yaşamak mı, onu görmek mi?

Haydi o zaman, bırakalım dünyanın uzak şehirlerinde tatili de, gelin kulak verin Mardin’imizin çağrısına.

En uygun, en ucuz uçak biletleri tabi bizde… En güzel, en değerli kültür ise Mardin’de de bunlar bir araya gelince, görün bakın ne hikayeler yazılıyor öylece…

 


Bize Katılın :
facebook uçak bileti
twitter uçak bileti
google uçak bileti
pinterest uçak bileti
android uçak bileti uygulaması
apple uçak bileti uygulaması
Uçak Bileti Apps:

İptal - İade ve Değişiklik işleleriniz için 0850 532 15 22 nolu telefon üzerinden Haftaiçi 09:00 - 18:00 arası ve Cumartesi 09:00 - 14:00 arası diğer gün ve mesai dışında saat 23:00 'e kadar 0533 370 80 78 nolu nöbetçi telefonunu arayabilirsiniz. Uygun.com üzerinden yapılan tüm işlemler Tursab üyesi A Grubu ( Üye No: 9681 ) Seyahat acentası olan " ADMİN TOUR" tarafından yapılmaktadır.

© 2016 - Her hakkı saklıdır. Uygun.Com